Anahtar Sende İse…

 

Bırakılıp gidilmiş bir insanın bırakıp gitmeleri. Vazgeçilmelere maruz kalmış bir insanın vazgeçmeleri. Kucaklanmamış, sarmalanmamış bir insanın; kucaklayamaması, sarmalayamaması. Öbür türlüsünü görmemiş bir insanın, öbür türlüsünü yapmayı arzulamasıancak sonunda bildiği tek türde davranması. Çabalaması, direnmesi ve aslında arkasında olan duvara çarpıp yere düşmesi. Öyle bir duvar ki, aslında arkasında olmasına rağmen önündeki yolu tıkaması. Artık daha çok kişi bu durum içinde. Az kişi de bunu görüyor, uzanıyor fakat ulaşamıyor.

Bunları biliyor ve net olarak görüyorsan; kırılmak, üzülmek, küsmek ve kendinden şüphe etmek olmaz. Bunları biliyorsan; o insanın derinlerde ne istediğini ve neyi hakettiğini, “aslında” kim olduğunu da biliyorsun demektir.

O insana karşı içinde, içimde, içimizde sadece anlayış içeren hisler bulunmalı. Sevgi bulunmalı. Anladığın insana kızamazsın. Onu yüzüstü bırakamazsın.  Eğer o kendini uçurumdan aşağı bırakmadıysa. Yoksa hala bir el uzatılabilir.

O insanın “aslında” olduğu insan olmasına yardım edecek yegane anahtar sadece sen ya da ben olabiliriz. Üstün olduğumuzdan değil, deli divane gibi arayıp durduğu anahtarı ona verebilecek durumda olduğumuz için. “– Göremiyorum, gözlüklerimin nerede olduğunu biliyor musun? — Masanın üzerinde, hemen getireyim.” demek gibi.

Anahtar sendeyse, gözlüğün yerini biliyorsan, bunu onun elinden alma. Git getir. Uzan ver. Sadaka gibi değil, tüm samimiyetinle. Bilerek, görerek ve anlayarak.

Peki neden? Çünkü insan olarak sadece (ve önce) kendine ve insana sorumluluğun var. Bok püsür sözde şeylere değil. “Aman be, şimdi iki saat bunu kim çekecek.” deyip kendini sosyal medya sitelerine veya arkadaşlarınla kakara kikiri muhabbetlere kaptırmaktan biraz vazgeç. Nereden biraz daha fazla çıkar sağlarım düşüncelerini bir süre çekmeceye koy. Tembelliğinden silkin.

Buradan gittiğinde beraberinde kafa yapını götürebileceksin ancak ve sadece o sana daha iyi bir yol sunacak sonrasında.

Bu yazı Kişisel Fayda kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir