İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü?

Bu yazıda, internetin para kazanma amaçlı kullanımından ve bu konunun Türkiye’de uygulanabilirliğinden bahsedeceğim. İşsizliğin arttığı şu zamanlarda bunun önemli olduğunu düşünüyorum.

İnternetin günlük yaşamda yoğun olarak kullanıldığı bir çağda yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda, hatta aylarda bu kullanım iyice artacak. Artık yeni iş alanları bile bu ortama kaymış durumda. Ancak hala çoğu kişi bu ortamın önemini iyi kavrayamıyor.

Birçok kişinin web sitesi var. Yasal düzenleme gereği artık sermaye şirketleri de web sitesine sahip olmak zorunda olacak ve bu sitelerin yasalarca belirlenmiş belli verileri barındırması gerekiyor. İnternet kullanıcılarının büyük bir yüzdesi sosyal medya platformlarını kullanıyor. Neredeyse herkesin bir Facebook hesabı var ve onun üzerinden bilgilerini, fotoğraflarını ve videolarını paylaşıyorlar. Bu kadar sık kullanılan bir ortam bile hala hafife alınabiliyor.

Yeni iş olanakları internet üzerinde. Çoğumuzun sosyal medya diye adlandırdığı ve günlük hallerini belirtmek için kullandığı siteler, günümüz şirketlerinin neredeyse bedava reklam  yaptığı ve halkla ilişkilerini yönettiği platformlar. Müşterileriyle irtibatlarının yoğun olarak bu platformlar üzerinden yürütüyorlar. Bu siteleri yönetmek ve bu işleri yapmak için istihdam edilmiş elemanları bile var. Dolayısıyla, “Şu an Ankara’ya dönmüş bulunmaktayım.” gibisinden şeyler yazdığımız yerlerde büyük müşteri yatırımları yapılıyor.

Türkiye’de de birçok kişi internete finansal olarak eğilmiş durumda. Emekli olmuş kişiler, öğrenciler veya ev hanımları interneti aktif bir şekilde ve para kazanma amaçlı kullanmaya çalışıyor. Ancak işleri zor çünkü internetin bu amaçlı kullanımı, ülkemizde henüz yeterince bilinmiyor. İngilizce bilenler ise ulaşabildiği kaynaklardan bir şeyler öğrenip uygulamaya çalışıyor. Tabii internet kullanımının yetersiz olduğu ülkemizde bu bilgileri uygulamaya koymak başlı başına bir sıkıntı.

Ciddi bir iş kurma anlamında, internet üzerinden para kazanmak üzerine üç yıldır araştırma yapıyorum. Türkçe kaynak bulmak zor olduğu için de çoğunlukla yabancı kaynakları inceliyorum. Gördüğüm o ki, Amerika’da ve Avrupa’da bu iş çok ciddi anlamda ele alınıyor. Doğal olarak her yerde olduğu gibi oralarda da bu konunun sahtekarları mevcut. “Oralarda” dememi ben bile yadırgadım çünkü artık oralar, buralar. İnternet sayesinde her yer evimizin içinde. O yüzden hepimizin dikkatli olması gerekiyor.

Türkiye’de internet üzerinde para kazanmak denilince akla network sistemi geliyor. Bir zamanlar başımızın belası olan saadet zinciri, sanal ortama da sıçramış durumda. Altınıza üye kattıkça ve onlarda üyelerinin sayısını arttırdıkça para kazanıyorsunuz. Ancak farkında olmadığınız bir şey var. Bu sistemde ne yaparsanız yapın, asıl parayı en baştaki 2-3 kişiye kazandırıyorsunuz. Gerçekten para kazanmak istiyorsanız, kazancınızı emeğiniz doğrultusunda arttırmak ve isminize bir itibar katmak istiyorsanız ve bu işe ciddi yaklaşıyorsanız bu sistemlere dahil olmanızı tavsiye etmiyorum. Üretmeden para kazanmak her alanda olduğu gibi burada da sorunları beraberinde getiriyor. Yine de isterseniz kendiniz araştırın. Şimdi bir de matris sistemi diye bir şey var ve güya kazançları daha fazla ama yukarıda saydığım dezavantajlar bunun için de geçerli.

Öncelikle ihtiyacınız olan şey bir web sitesi ya da bir blog. İkisi için de kendinize ait bir alan adı satın almanız önemli. Web sitesi söz konusu olduğunda içerisinde herhangi bir ürün veya hizmet satabilirsiniz. “Affiliate Marketing” denilen yani satış ya da kar ortaklığı adlı sistemi kullanabilirsiniz. Bir ürün için satış ortağı olursunuz ve sitenizde o ürünle ilgili bilgilendirici bir tanıtım yapar ve bağlantısı üzerinden satmaya çalışırsınız. Bloglar söz konusu olduğunda ise içerik ağırlıklı bir iş planı oluşturmanız gerekiyor. Aynen benim bu sitede yaptığım gibi, bilgilerinizi ve deneyimlerinizi içeren içerikler hazırlarsınız ve okuyucu sayınızı arttırırsınız. Arkasından da güvendiğiniz ürünleri, seçeceğiniz uygun bir yolla satışa sunarsınız. Bu arada web sitelerinde sanal pos uygulaması kullanarak kendi ürünlerinizi kendiniz de satabilirisiniz. Ancak bunun yıllık bir kira bedeli var ve kurulması için de ayrıca ücret gerekiyor. Blogların avantajı, yazdığınız içeriğin kapsamına göre çok sayıda anahtar kelime içermeleri. Anahtar kelime kullanımı ve bunların sıklığı, arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza yarar. Yani bulunurluğunuz artar. Bu da sitenize akan bir trafik anlamına gelir. Web sitesi trafiği demek, dükkanınıza giren müşteri demektir ve ne kadar fazla müşteri çekerseniz o kadar fazla satış yapma şansınız olur.

Web sitesi ya da blogunuzdan para kazanma yollarından biri de adsense. Google reklamları. Aslında bu sistem eskide kaldı. Aradığınız şeyle ne kadar alakalı olursa olsun kimse bu reklamlara tıklamıyor. Lütfen söyleyin, en son ne zaman bir adsense bağlantısına tıkladınız? Ben bu yöntemi de tavsiye etmiyorum ve bel bağlanacak bir kazanç olarak görmüyorum. Bunun yanında yazı içinde geçen metin reklamları var ve bunlar da ne yazık ki aynı kaderi paylaşıyor.

Değinmek istediğim bir şey var. Yazı içinde kimi yerlerde İngilizce terimler kullandığımı fark etmişsinizdir. Mecburen bazı yerlerde kullanmaya da devam edeceğim. Bunun sebebi de internet literatürünün, özellikle de dijital pazarlama terimlerinin hepsinin henüz Türkçe karşılıklarının olmaması. Yoksa Türkçe bir metin içinde yabancı kelimeler kullanma meraklısı değilim. Türkçeye özen göstermekten yanayım.

Tavsiye etmeyeceğim şeylerden biri de sayfalarınızda, okuyucunuzun karşısına “ahanda” diye çıkan ve sayfayı görmesini engelleyen reklam yöntemleri. Bunlar, karşılaştığımda benim için olduğu kadar herkes için rahatsız edici ve üstelik soğutucu.

Tavsiye etmediğim yöntemleri bir kenara bırakıp biraz da neler yapmanız gerektiğinden bahsedeyim. Yazı ağırlıklı bir web siteniz olduğundan yola çıkacağım. Yani bir blogunuz var. Öncelikle şunu yapabilirsiniz. “Niche” denilen bir alan belirleyin kendinize. Niche, bir konunun içinde daha dar bir başlığı ifade ediyor. Örneğin, sağlık sektörünün içinde kilo verme, niche bir başlık. (niche diye yazılır, niş diye okunur) 🙂 Bu dar başlıkla ilgili bilgili olmanız gerekiyor. Yapacağınız şey bu alanda samimi yazılar yazmak olacaktır. Bütün bilginizi ve tecrübenizi bu yazılara doğru ve içten şekilde aktaracaksınız. Bir süre sadece yazın. Yazılarınız biriksin. Belirli bir noktadan sonra sitenizden ve dolayısıyla yazılarınızdan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yazılarınız biriktikçe trafiğiniz de artacaktır yani sitenize yazılarınızı okumaya gelenlerin sayısı artacaktır. Bir süre sonra da, eğer içeriğinizi dürüstçe ve doğru şekilde bilgilendirme amaçlı hazırlıyorsanız, okuyucularınızla aranızda bir güven oluşacaktır. Lütfen internet üzerinde ve özellikle size ait sitenizde kimseyi kandırmaya çalışmayın. Yanlış bilgiler vermekten uzak durun. Siz, isminiz etrafında bir güvenilirlik oluşturmaya çalışıyorsunuz. Bunu yanlış temeller üzerine kuramazsınız.

Zamanı gelince satış ortaklığı programlarına kayıt olabilirsiniz. Yalnız bir ürünü satabilmek için önce sizin kullanmanız gerektiğini unutmayın. Hakkında fikriniz olmayan bir ürünü tanıtamazsınız. Bir ürüne kayıt olduktan sonra da, o ürün hakkında bilgilendirici bir yazı hazırlayıp, ürün satışına giden bağlantıyı (linki) yazının herhangi bir yerine, ortasına veya sonuna koyabilirsiniz. Bu bağlantı üzerinden yapılan satışlardan komisyon kazanırsınız.

Web sitenizin belirleyeceğiniz bir yerinde e-posta kayıt sistemi de kullanabilirsiniz. Böylece okuyucularınızın e-postalarından oluşan bir liste hazırlamaya başlarsınız. Uzmanlar, verdikleri her bilgide liste oluşturmanın öneminden bahsediyorlar. E-posta adreslerini aldığınız kişilere ise, daha sonra belirli aralıklarla e-postalar göndererek, hali hazırda satışa sunduğunuz ya da yeni olarak satışına aracılık ettiğiniz ürünleri duyurabilirsiniz. E-posta adreslerini toplamanın inceliği de, kayıt olanlara ücretsiz (bedava) bir başka ürün vermekten geçiyor. Bu bir “newsletter” da olabilir, ücretsiz bilgi veya program da olabilir. Önemli olan sunduğunuz şeyin ziyaretçileriniz için değer taşıması. Web sitenize koyduğunuz bilgilendirici veya tanıtıcı videoyu izlemeyi, e-posta adresi ve isimlerini girme şartına da bağlayabilirsiniz. Yalnız ne yaparsanız yapın, ziyaretçilerinizin ve size kaydolanların posta adreslerini çöple (spam) doldurmayın.

Satış ortaklığı (affiliate marketing) ürünlerini toplu halde bulmak ve incelemek için size www.clickbank.com adresini öneriyorum. Burayı incelemenizde fayda var. Burada ücretsiz bir hesap açtırıp işlem yapabilirsiniz.

Bir şeyi yapabilmek için en azından o şeye bir  yerinden başlamalısınız. Her iş gibi bu alanda da kazanmak için önce biraz yatırım yapmanız gerekiyor. Bu yatırımı önemli olan bir iki şeye yapacaksınız. Öncelikle bir alan adı ve barındırma ücreti ödeyeceksiniz. (domain ve hosting) E-posta listesi oluşturmak için e-posta adreslerini toplayan bir programa da ihtiyacınız var. Ücretsiz bir tane de kullanabilirsiniz ya da Aweber gibi paralı bir hizmete de başvurabilirsiniz. www.aweber.com Bu program en çok kullanılanlardan. Tabii ki bir de tanıtımını yapacağınız ve satışına katkıda bulunacağınız ürünlerin alımı var ama bu zamanla gerçekleşecek bir işlem. Önemli olan internet üzerinde bu konuyla ilgili bilgi toplamanız. Okuyun, araştırın. Mutlaka çeşitli kaynaklara ulaşacaksınız fakat temel bilgileri iyice öğrenmeden satın alım yapmayın. Karşınıza 29-49-69 dolar gibi fiyatlarla boyalı bir sürü seçenek çıkacaktır. Dediğim gibi hemen atlayıp satın alım yapmayın. Bu iş bazılarının reklamını yaptığı kadar kolay değil. Konuyla ilgili araştırmalarda www.youtube.com adresini kullanabilirsiniz. Ciddi olanların üzerine eğilin.

Bu konuyla ilgili zamanla daha çok şey yazacağım. Bilgi için Jeff Johnson ismini araştırabilirsiniz. Blogunda bir sürü ücretsiz bilgi bulunmakta. Herhangi bir şey satın almadan epey şey öğrenebilirsiniz. Görüşmek üzere.

 

Bu yazı Genel, İş ve Ekonomi, Kişisel Fayda kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İnternetten Para Kazanmak Mümkün Mü? için 5 cevap

  1. Geri izleme: Özcan Söylemezoğlu » Blog Archive » İnternetten Para Kazanmak

  2. Arada sırada uğrayıp yazılar hakkında fikir belirtirseniz sevinirim.

  3. teşekkürler özgün ve elle yazılmış makaleler yazdıgınızı gözlemledim etiket sistemininizde iyi geniş hedefleme yapmışsınız çok fazla link kullanmamanızda googlenin hoşlandıgı bişey ayın 15 inde sitemi ziyaret etmişsiniz sitemin istatisliklerinde referans site bölümünde siteme ziyaret gerçekleştirdiginiz görüp tekrardan gelip yorum yaptım

    sizede kolay gelsin

  4. Merhaba. Sitenizi inceledim. Ben de burada yeni başlayanlara bir fikir vermek açısından temel bilgileri aktarmaya çalışıyorum. Çalışmalarınızda başarılar…

  5. TÜM SİSTEMLERDEN BAHSETMİŞSİNİZ TEBRİKLER BENDE KENDİ WEB SİTEMDE AFFİLİATE SİSTEMİYLE PARA KAZANMANIZI SAGLIYAN İKİ ÜÇ ÜRÜNÜN MAKALESİNİ YAZDIM ARZU EDERSENİZ İNCELEYİP AFFİLİATE NETWORKİNG HAKKINDA BİLGİ EDİNEBİLİRSİNİZ WEB SİTEMİN ADRESİ http://www.internet-para-kazanma-yollari.net tir iyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir